Σύστημα Επιλογής Καταρτιζομένων σε Δ.Ι.Ε.Κ του ΥΠ.Π.Ε.Θ. για Μαθητεία

Πρόσκληση Υποβολής Αιτήσεων Καταρτιζομένων των Δημοσίων Ινστιτούτων Επαγγελματικής Κατάρτισης (Δ.Ι.Ε.Κ.) για Συμμετοχή στο Πρόγραμμα Μαθητείας

Αξιολόγηση Χρήστη: 0 / 5

Αστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια Ανενεργά

Η Γενική Γραμματεία Διά Βίου Μάθησης και Νέας Γενιάς

καλεί

τους καταρτιζόμενους των Δημοσίων ΙΕΚ προς υποβολή αιτήσ εων ως υποψήφιοι μαθητευόμενοι στο «Πρόγραμμα Μαθητείας Ι.Ε.Κ.», με βάση τις ειδικότητες και τα Δημόσια ΙΕΚ του Πίνακα 1 (σελ. 6),  οι οποίοι, σύμφωνα με την υπ’ αριθμ. 5954/23-6-2014 Y. A. (ΦΕΚ 1807 Β ́) «Κανονισμός Λειτουργίας Ινστιτούτων Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΙΕΚ) που υπά γονται στη Γενική Γραμματεία Διά Βίου Μάθησης (Γ.Γ.Δ.Β.Μ.)» όπως τροποποιήθηκε με την υπ’ αριθμ. Κ1/54877/2017 (ΦΕΚ 1245/Β/11-04- 2017) Υ.Α. «Τροποποίηση του Κανονισμού Λειτουργίας Ινστιτούτων Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΙΕΚ) που υπάγονται στη Γενική Γραμματεία Διά Βίου Μάθησης (Γ.Γ.Δ.Β.Μ.)»,

1. είναι απόφοιτοι του 4ου εξαμήνου φοίτησης των προσφερόμενων ειδικοτήτων
  2. δεν πραγματοποιούν πρακτική άσκηση ή δεν έχουν λάβει απαλλαγή από αυτή και
  3. βρίσκονται εκτός απασχόλησης (κατά την ημερομηνία εγγραφής τους στο τμήμα Μαθητείας και καθ’ όλη τη διάρκεια του Προγράμματος Μαθητείας Ι. Ε.Κ.)

Χρήσιμοι Σύνδεσμοι

Στο σύστημα αυτό μπορείτε να υποβάλετε ηλεκτρονικά την αίτησή σας προκειμένου να συμμετέχετε στη διαδικασία επιλογής καταρτιζομένων για τα τμήματα Μαθητείας των Δ.Ι.Ε.Κ.

Η προθεσμία υποβολής αιτήσεων ορίζεται από τη Δευτέρα 4 Δεκεμβρίου 2017 έως και την Παρασκευή 8 Δεκεμβρίου στις 12 το μεσημέρι.

Για τεχνική υποστήριξη μπορείτε να στέλνετε email στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Για άλλα θέματα σχετικά με την πρόσκληση μπορείτε να στέλνετε email στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Σχετικά με το Δημόσιο Ι.Ε.Κ. Σαλαμίνας

Το Δ.Ι.Ε.Κ. Σαλαμίνας, ιδρύθηκε τον Σεπτέμβριο του 2014 με την Κ.Υ.Α. 10651 (Φ.Ε.Κ. Β' 2430/2014).

Τον Μάρτιο του 2015 ξεκίνησε τη λειτουργία του με διευθύντρια την κα Ρόδω Πυροβολάκη και υποδιευθύντρια την κα Μαριλένα Λάσκου. Το Σεπτέμβριο του 2016 ανέλαβε καθήκοντα διευθυντή ο κος Αναστάσιος Σαλματάνης, ενώ τον Μάϊο του 2017 ανέλαβε καθήκοντα υποδιευθύντριας η κα Ελένη Ευσταθίου. Από το Σεπτέμβριο του 2018 ανέλαβε καθήκοντα διευθυντή ο κος Νικόλαος Πολύζος, καθήκοντα υποδιευθυντή ο κος Γκουντούλας Ιωάννης, καθήκοντα διοικητικού έργου η αποσπασμένη εκπαιδευτικός κα Μαίρη Οικονόμου.