Τεχνικός Αισθητικός Ποδολογίας - Καλλωπισμού Νυχιών και Ονυχοπλαστικής

Η συγκεκριμένη ειδικότητα Τεχνικός Αισθητικός Ποδολογίας - Καλλωπισμού Νυχιών και Ονυχοπλαστικής ορίστηκε, σύμφωνα με το Ν. 4186/2013 (ΦΕΚ A 193 - 17.09.2013) στους Επιμέρους Τομείς και Επαγγέλματα. Στην παραπάνω ειδικότητα, με την απόφαση 5955/2014 (ΦΕΚ B 1817/2014), έγινε αντιστοίχιση της παλαιάς ειδικότητας:

• Αισθητικός Ποδολογίας & Καλλωπισμού Νυχιών

Βασικό αντικείμενο του Ειδικού Εφαρμογών Αισθητικής είναι η περιποίηση και ο καλλωπισμός του υγιούς ανθρώπινου δέρματος και των νυχιών, με τη βοήθεια φυσικών και τεχνητών μέσων, με στόχο την βελτίωση της εμφάνισης και την χαλάρωση και ευεξία του σώματος.

Ο Ειδικός Εφαρμογών Αισθητικής:

• παρέχει υπηρεσίες αισθητικής φροντίδας για το πρόσωπο ή/και το σώμα με φυσικά και τεχνητά μέσα,
  • παρέχει υπηρεσίες μακιγιάζ προσώπου και σώματος,
  • παρέχει υπηρεσίες περιποίησης, αποκατάστασης και καλλωπισμού νυχιών με φυσικά και τεχνητά μέσα, και
  • είναι υπεύθυνος για την προώθηση καλλυντικών και μηχανημάτων καθώς και υπηρεσιών.

Στον εξοπλισμό και τα εργαλεία που χρησιμοποιεί ο ειδικός εφαρμογών αισθητικής περιλαμβάνονται μηχανήματα ατμού, σύσφιγξης μυών, υπέρυθρων ακτινών, συσκευές και υλικά αποτρίχωσης, σάουνα, ενυδατικές κρέμες, αιθέρια έλαια, οξέα φρούτων, μάσκες σύσφιγξης και ομορφιάς, αμπούλες, βότανα, υλικά ψιμυθίωσης, λίμες, πένσες, υλικά για τεχνητά νύχια και άλλα. Στα πλαίσια της φροντίδας της εμφάνισης των πελατών τους, οι ειδικοί εφαρμογών αισθητικής έχουν την ευθύνη της διατήρησης της καθαριότητας και απολύμανσης του χώρου εργασίας του και των εργαλείων που χρησιμοποιούν.

Ο κλάδος των υπηρεσιών Αισθητικής και ευεξία είναι σχετικά νέος και ταυτόχρονα παρουσιάζει εκρηκτική ανάπτυξη. Στην Ελλάδα υπάρχουν συνολικά 1.580 νόμιμα «σαλόνια αισθητικής», όπου το 70% από αυτά απασχολεί μόνο τον ιδιοκτήτη καθώς στο υπόλοιπο 30% η μέση απασχόληση είναι 2 άτομα. Υπάρχουν 26 αλυσίδες πολυδύναμων κέντρων με 256 μονάδες, όπου το 50% από αυτά είναι εγκατεστημένα στην Αττική και ο συνολικός αριθμός των εργαζομένων σε αυτά είναι 7.700 άτομα. Στις επιχειρήσεις καλλυντικών απασχολούνται συνολικά 2.550 άτομα.

Παρατηρείται υψηλή ζήτηση αισθητικών από κέντρα ΣΠΑ που εδρεύουν σε ξενοδοχεία καθώς και αισθητικών με εξειδικευμένες γνώσεις ειδικότερα στο τομέα του μασάζ, του επαγγελματικού μακιγιάζ, του μόνιμου μακιγιάζ και της φροντίδας άκρων.

Υψηλή ζήτηση παρατηρείται επίσης και στο τομέα της επίδειξης καλλυντικών και μηχανημάτων από προμηθευτικές εταιρείες που διακινούν τα προϊόντα τους σε κέντρα υπηρεσιών αισθητικής, ομορφιάς και ευεξίας.

Για περισσότερες πληροφορίες κάντε κλικ στο: Επαγγελματικό Περίγραμμα Ειδικού Εφαρμογών Αισθητικής.

Οδηγός Κατάρτισης Παλαιάς Ειδικότητας

Κατάλογος Ερωτήσεων Ειδικότητας Νέου Τύπου Ι.Ε.Κ. (N. 4186/2013)

ΟΜΑΔΑ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ:  ΕΠΙΜΕΡΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ

ΤΟΜΕΑΣ: ΕΠΙΜΕΡΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ