Τεχνικός Αρτοποιός - Ζαχαροπλαστικής

Η συγκεκριμένη ειδικότητα Τεχνικός Αρτοποιός - Ζαχαροπλαστικής ορίστηκε, σύμφωνα με το Ν. 4186/2013 (ΦΕΚ A 193 - 17.09.2013) στην ομάδα προσανατολισμού Επαγγελμάτων Τουριστικών Επιχειρήσεων και Επιχειρήσεων Φιλοξενίας. Στην παραπάνω ειδικότητα, με την απόφαση 5955/2014 (ΦΕΚ B 1817/2014), έγινε αντιστοίχιση της παλαιάς ειδικότητας:

• Τεχνικός Αρτοποιΐας Ζαχαροπλαστικής

Το επάγγελμα του Aρτοποιού-Aρτοτεχνίτη ως δραστηριότητα αφορά στην παραγωγή προϊόντων αρτοποιίας κάθε είδους. Ο Aρτοποιός:
παράγει προϊόντα αρτοποιίας κάθε είδους, επεξεργάζεται τις βασικές πρώτες ύλες και τα απαραίτητα συστατικά (αλεύρι, βούτυρα, ζάχαρη, ζύμη, νερό, κτλ.), παράγει διάφορες ζύμες και μίγματα ανάλογα με τα προϊόντα που προετοιμάζονται, πλάθει τη ζύμη και ψήνει τα προϊόντα, όπως και τα φαγητά. γλυκά, των οποίων το ψήσιμο αναλαμβάνει το αρτοποιείο, παράγει ψωμί κανονικής ζύμης και άλλων προϊόντων αρτοποιίας, ασχολείται με τη διακόσμηση των σκευασμάτων και την παραγωγή της γαρνιτούρας τους, είναι υπεύθυνος για τη συντήρηση και απλή επισκευή των μηχανημάτων και του εξοπλισμού ψησίματος, είναι αρμόδιος για την αποθήκευση και συντήρηση των πρώτων υλών, καθώς και για την αποθήκευση και πώληση των προϊόντων.

Στο επάγγελμα δεν εντοπίζονται ειδικότητες ή εξειδικεύσεις.

Οι Aρτοποιοί εργάζονται είτε ως ελεύθεροι επαγγελματίες σε δικές τους επιχειρήσεις, είτε απασχολούνται ως αρτεργάτες σε άλλες μικρές επιχειρήσεις της επισιτιστικής βιοτεχνίας, του εμπορίου άρτου ή του ξενοδοχειακού-τουριστικού τομέα, είτε ιδιαίτερα τα τελευταία χρόνια στην αναπτυσσόμενη βιομηχανία άρτου, καθώς και σε μεγάλες αλυσίδες του λιανικού εμπορίου.

Όσον αφορά τις μικρές επιχειρήσεις είναι κυρίως οικογενειακού χαρακτήρα, χωρίς ωστόσο να υπάρχουν κάποιοι σημαντικοί περιορισμοί για την πρόσβαση στο επάγγελμα, καθώς είναι χαρακτηριστικό ότι για την άσκηση του επαγγέλματος του Aρτοποιού δεν απαιτείται καν επαγγελματική άδεια. Ο κλάδος της βιοτεχνικής αρτοποιίας προσφέρει απασχόληση σε ένα μεγάλο αριθμό εργαζόμενων (αρτεργάτες-υπαλλήλους) καθώς και σε συγγενικά επαγγέλματα (όπως παραγωγούς και προμηθευτές πρώτων υλών, μηχανημάτων, αλευροβιομηχανίες κ.λ.π.) που προσδίδουν στην ελληνική οικονομία κατά το μερίδιο που της αναλογεί, μια ισχυρή δυναμική ανεξαρτησίας και αυτάρκειας.

Για περισσότερες πληροφορίες κάντε κλικ εδώ: Επαγγελματικό Περίγραμμα Αρτοποιού - Αρτοτεχνίτη.

Υπό διαμόρφωση... (Οδηγός Ειδικοτήτων Γ.Γ.Δ.Β.Μ.)

Κατάλογος Ερωτήσεων Ειδικότητας Νέου Τύπου Ι.Ε.Κ. (N. 4186/2013)

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΩΝ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑΣ

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΩΝ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑΣ

Ειδικότητα:  Τεχνικός Αρτοποιός  - Ζαχαροπλαστικής

1   ΑΡΧΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ 2   2
2   ΓΑΛΛΙΚΑ 2   2 2   2 2   2 2   2
3   ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ - ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ 2   2
4   ΕΛΕΓΧΟΣ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ 3   3
5   ΠΡΩΤΕΣ ΥΛΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΑΡΤΟΠΟΙΪΑΣ - ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗΣ 3   3
6   ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ 1 4 5 1 4 5 1 4 5   5 5
7   ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ   3 3   3 3   3 3
8   ΑΡΤΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ       1 4 5 1 4 5   5 5
9   ΥΓΙΕΙΝΗ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ       1   1
10   ΚΟΣΤΟΛΟΓΙΟ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣΜΑΤΩΝ       2   2
11   ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΤΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ (HACCP)       2   2
12   ΔΙΑΙΤΗΤΙΚΗ             2   2
13   ΑΡΧΕΣ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ - ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ             1   1
14   ΑΓΓΛΙΚΑ             2   2 2   2
15   ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ*                     6 6
    ΣΥΝΟΛΟ 13 7 20 9 11 20 9 11 20 4 16 20

* Οι ώρες της Πρακτικής Άσκησης θα διεξάγονται αθροιστικά μετά από την 7η εβδομάδα του τέταρτου εξαμήνου, αφού θα έχει ολοκληρωθεί η ύλη των υπολοίπων μαθημάτων του εξαμήνου.

22 Ιανουαρίου 2015

Τομέας: Επαγγελμάτων Τουριστικών Επιχειρήσεων και Επιχειρήσεων Φιλοξενίας